SMĚRNICE O NAKLÁDÁNÍ S OSOBNÍMI ÚDAJI

Směrnice o nakládání s osobními údaji čtenářů knihovny

Knihovna zpracovává osobní údaje čtenářů ve smyslu zákona č.101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, ve znění pozdějších předpisů.

Osobními údaji v podmínkách knihovny jsou zejména identifikační údaje čtenářů a uživatelů knihovny nebo údaje o jejich výpůjčkách či jiných transakcích. Osobní údaje jsou zpracovávány v automatizovaném knihovním systému. Knihovna zpracovává základní a další osobní údaje registrovaného čtenáře, statistické údaje, údaje služební, účetní a právní.

Pro přihlašování do knihovny potřebujeme znát základní údaje - jméno, příjmení, datum narození a trvalé bydliště, v případě dětí do 15 let pak potřebujeme znát tyto údaje o jejich zákonném zástupci. Tyto údaje jsou povinné a jsou zpracovávány zejména z důvodu ochrany knihovního fondu, jak ukládá Knihovní zákon č. 259/2001 Sb.

Kontaktní údaje (email, telefonní číslo, kontaktní adresa) nejsou povinné, pomáhají ale efektivnější komunikaci mezi knihovnou a čtenářem. Jde například o informace o splněných objednávkách a rezervacích, stavu čtenářského konta, o nových službách či akcích knihovny. Je nutné upozornit na skutečnost, že některé informace zasílá knihovna pouze elektronicky (např. informace o konání akcí) a může je odesílat tedy pouze v případě, že má k dispozici správný e-mail čtenáře.

Informace o tom, jaké osobní údaje knihovna uchovává, nabízí čtenářské konto. To je dostupné každému čtenáři po přihlášení na webových stránkách knihovny. Čtenářské konto informuje o osobních údajích, o aktuálních výpůjčkách, rezervacích i historii výpůjček a plateb.

Údaje knihovna uchovává po dobu registrace čtenáře a následující rok. Po uplynutí této doby údaje knihovna anonymizuje. O anonymizaci může čtenář požádat i dříve, pokud si dál nepřeje využívat služeb knihovny.

Obecní knihovna Třebešice se snaží udržovat osobní údaje aktuální, při registraci na další registrační období (při platbě na další rok) proto aktuálnost údajů znovu ověřuje. Aktuálnost je ale zájmem společným, prosíme tedy čtenáře, aby změny osobních údajů knihovně oznámili při nejbližší osobní návštěvě knihovny.

Knihovna je cílem podpory od Středočeského kraje poskytované příjemci formou regionálních funkcí.
Vytvořte si webové stránky zdarma!